Zarządzanie stresem - Agnieszka Rudak - Asystentkowo.pl

Zarządzanie stresem w pracy – 4 najważniejsze zasady

Stres w pracy to niestety coraz częstsze zjawisko. Zdawać by się mogło, że nieuniknione. Stres skutkuje niską efektywnością i produktywnością, a co za tym idzie – niską jakością oferowanych usług. Długotrwały stres prowadzi natomiast do wypalenia zawodowego. Jak temu zapobiec? Jak się ratować? Oto cztery najważniejsze zasady zarządzania stresem w pracy.

1 Krok – zastanów się, jakie jest źródło twojego stresu.

Przyczyny stresu zawodowego mogą być różne. Zaczynając od bodźców fizycznych (takich jak hałas, złe oświetlenie), na czynnikach psychospołecznych (takich jak presja czasu, za niskie kompetencje do zleconych zadań, niewłaściwa organizacja pracy) kończąc. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić w walce ze stresem, jest uczciwy rachunek sumienia. Zastanów się i przeanalizuj, co Ci przeszkadza, nad czym chciałbyś popracować albo z czym masz problem. Może pracujesz zdalnie w domu i nie potrafisz oddzielić spraw zawodowych od prywatnych? Albo masz natłok nieuporządkowanych spraw? Nie potrafisz się zorganizować? Ty wiesz najlepiej 🙂 Jeśli będziesz ze sobą szczery i będziesz umiał określić źródło Twojego stresu w pracy – połowa sukcesu za Tobą! Nie spiesz się, ten etap jest kluczowy w walce ze stresem w pracy.

2 Krok – określ jakie techniki radzenia sobie ze stresem będą skuteczne dla Ciebie.

Wiesz już jakie są przyczyny Twojego stresu w pracy? Doskonale! Kolejny krok to znalezienie Twojego sposobu na rozwiązanie problemu. Jeśli masz nadmiar obowiązków, z którymi sobie nie radzisz – część z nich możesz oddelegować Wirtualnej Asystentce. Może masz potrzebę ustalić od nowa zasady komunikacji ze swoimi klientami lub współpracownikami? A może kluczem do Twojego sukcesu jest praca nad Twoim work life balance? 

Bez wątpienia w Twojej rutynie w walce ze stresem powinny się znaleźć niezmiennie: 

  • Odpowiednia ilość snu
  • Zbilansowane posiłki każdego dnia
  • Aktywność fizyczna
  • Relaks

Resztę dopasuj do indywidualnych do potrzeb i preferencji. Jeśli już ustaliłeś swoje techniki – czas na określenie strategii działania.

2
Napisz nam, jakie znasz techniki walki ze stresem?x

3 Krok – opracuj strategię walki ze stresem.

Opracowanie strategii jest ważnym punktem w każdej działalności, aby osiągnąć określony cel. Dla mnie najlepszym sposobem na określenie celu, a co za tym idzie odpowiedniej strategii do jego realizacji, jest metoda SMART. Według tej techniki cel jest sprecyzowany (czyli jasno i konkretnie określony), mierzalny (ważne przy określaniu, czy cel został osiągnięty), atrakcyjny (dobre samopoczucie i brak męczącego stresu w tym przypadku jest bardzo atrakcyjne:-)), realny (możliwy do osiągnięcia) oraz określony w czasie ( tu z pomocą przychodzi określenie strategii i rozmieszczenie jej etapów w czasie). U mnie metoda SMART sprawdza się, może u Ciebie będzie również skuteczna? Rozpisz sobie cel na czynniki pierwsze i zaplanuj działanie w kalendarzu. Niech elementy strategii walki ze stresem staną się Twoją rutyną.

4 Krok – zrób sobie ferie i zrelaksuj się.

Przed wdrożeniem opracowanej strategii walki ze stresem w pracy – odpocznij. Zrób sobie wolne i zrelaksuj się. Czas naładować baterie. Co lubisz robić najbardziej? Co sprawia Ci przyjemność? Każdy od czasu do czasu musi się zresetować, więc nie krępuj się! Zarezerwuj sobie czas na przyjemności. Bez mediów, telefonu służbowego i social mediów. Wycisz się, a co najważniejsze… poinformuj wszystkich (przede wszystkim współpracowników i klientów), że masz urlop i jesteś poza zasięgiem. Nie rób wyjątków – to Twój czas. Powodzenia!

A jaki jest Twój sposób na zarządzanie stresem w pracy?

Zapraszam do kontaktu i na moją stronę internetową.

5 4 oceny
Ocena artykułu
Obserwuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Feedback w tekście
Pokaż wszystkie komentarze
Beata
Beata
3 lat temu

Medytacja pomaga “odciąć się” od tego, co było i tego, co będzie. Praktykuję ją od jakiegoś czasu i widzę efekty, np. w postaci mniejszego reagowania na bodźce 🙂

Łukasz Gąsiorowski
Admin
Odpowiedz do  Beata

Ja również zauważam, że medytacja np. przy muzyce przynosi bardzo dobre efekty. Każdy jednak musi znaleźć najlepsze dla siebie metody.

Sylwia
Sylwia
2 lat temu

Zamykam oczy i oddycham głęboko. Czasem idę na spacer, albo muszę się położyć.

4
0
Zależy nam na Twojej opinii, skomentuj jeśli możeszx