Czym jest mentoring?
Mentoring jest długoterminową, partnerską relacją między mentee a mentorem. Jaki jest cel efektywnego mentoringu?
- rozwinięcie zawodowej świadomości szkolonego
- analiza jego umiejętności i kompetencji
- odkrycie jego potencjału
- określenie ścieżki kariery podopiecznego
- motywowanie mentee do działania i osiągania wyznaczonych celów
- udzielanie mu informacji zwrotnej przez mentora na każdym etapie współpracy
- rozwijanie kompetencji i wiedzy, oraz umiejętności szkolonego
- monitorowanie jego postępów
A przede wszystkim przekazanie mentee wiedzy i doświadczenia mentora, w taki sposób, aby wykorzystał ją w trakcie swojej drogi, w określonej branży, oraz pogłębiał swoje kompetencje i umiejętności. Główny cel to rozwój i działanie.
Kim jest mentor?
Nazwa “mentor” swoje źródło ma w mitologii greckiej. Pochodzi od imienia przyjaciela Odyseusza, jego mądrego i zaufanego doradcy. W naszych czasach mentor jest ekspertem w określonej dziedzinie, który w procesie mentoringu dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, wskazując odpowiednią drogę szkolonej osobie.
Mentor posiada szeroką wiedzę i wybitne umiejętności, które pomagają mu w prowadzeniu szkolenia. Jaki powinien być mentor? Przede wszystkim powinien być pełen empatii, aby trafnie określić obszary do poprawienia, oraz mocne strony podopiecznego. Jego wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne i komunikacyjne z pewnością pomogą w tym, aby proces mentoringu przeszedł sprawnie, a jego efekty były widoczne i trafnie określone.
Aktywne słuchanie, oraz brak wywierania presji na szkolonym, pomogą mu w podjęciu decyzji i obraniu właściwej drogi. Mentor bowiem jest partnerem, który podczas samorozwoju mentee wspiera go i motywuje do osiągania zamierzonych celów. Ich relacja polega na wzajemnym szacunku i zaufaniu.
Kim jest mentee?
Mentee to osoba, która jest podopiecznym mentora. Kto może skorzystać z usług mentora? Każdy, kto chce w skuteczny sposób rozwinąć się w określonej branży. Mentee szukając mentora, musi mieć określony cel, lub chociaż jego zarys, oraz wiedzieć czego od mentoringu oczekuje. Powinien czuć chęć zmiany i chcieć się rozwijać. Do zadań mentee podczas mentoringu należy przede wszystkim aktywne słuchanie mentora, oraz przyjmowanie informacji zwrotnej, wyciągając z niej wnioski i wdrażać je w życie.
Szkolony, aby uzyskać zamierzony efekt, powinien przykładać się do zadań i wykonywać je starannie. Bez zaangażowania i zastosowania wskazówek uzyskanych podczas sesji, nie będzie efektów. Mentoring to samorozwój pod skrzydłami opiekuna, który może wskazać drogę i dać czasem gotowe recepty.
W jaki sposób mentoring przyspiesza rozwój?
Warunki, w których odbywa się mentoring, sprzyjają szybkiemu rozwojowi. Co nie jest możliwe, stosując inne metody podnoszenia kompetencji. Relacja między mentorem a mentee zbudowana jest na wzajemnym szacunku, zaufaniu i otwartości. Dzięki temu mentor jest w stanie bardzo szybko zauważyć potencjał szkolonego (lub jego brak), oraz obszary do rozwoju.
Czasem mentoring nazywa się “coachingiem z plusem”. Tym plusem są doświadczenia mentora. Dzięki temu, że szkolenie opiera się na bezpośrednim kontakcie, obie strony są w stanie reagować na bieżąco i pracować nad aktualnym problemem, sytuacją zawodową lub kompetencjami, które są do zdobycia.
Partnerska relacja pozwala stworzyć pewnego rodzaju więź. Uczeń czuje wsparcie i motywację do działania ze strony mentora. Dzięki przekazywanej wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościom mentora, mentee jest w stanie szybciej dotrzeć do obranego wspólnie celu i skrócić drogę, nie popełniając po drodze błędów.
Czym charakteryzuje się mentoring w branży wirtualnej asysty?
Mentoring w branży wirtualnej asysty charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkowo empatycznym podejściem mentora. Jest on nastawiony na pomoc i wsparcie dla osób, które dopiero wchodzą w temat VA. Praca ma nam dawać satysfakcję, dlatego warto porozmawiać z kimś bardziej doświadczonym, kto jest w stanie nakierować na konkretne działania, które pomogą w szybkiej realizacji celów.
Mentor, dzięki swoim wysoko rozwiniętym kompetencjom interpersonalnym i ogromnemu doświadczeniu, jest w stanie wsłuchać się w potrzeby ucznia i pomóc mu określić plan działania. Wirtualna Asysta to szeroki zakres prac, które można wykonywać dla klienta. Dzięki doświadczeniu mentor jest w stanie podczas sesji dostrzec potencjał ucznia i pomóc mu w wyborze swojej niszy, na której może oprzeć swoją działalność.
Mentor pokaże również, co jest niezbędne w pracy wirtualnej asystentki na start (nie tylko odpowiedni sprzęt i umiejętności, ale powie o kwestiach prawnych, RODO, jak zdobyć klientów, jak budować swoje portfolio, na jakie kursy warto zwrócić uwagę i wiele innych istotnych kwestii, które pomogą wystartować z działalnością).
Specyfika branży VA – zacząć z mentorem czy bez?
Wirtualna Asysta to bardzo specyficzna branża, w której głównymi przedstawicielkami są kobiety. To z pozoru łatwy zawód, pod którym kryją się setki, jak nie tysiące godzin szkoleń, kursów, książek branżowych, konsultacji. Dlaczego nie skrócić tej drogi?
Mentoring pomaga początkującym wirtualnym asystentkom nakierować na konkretne działanie, pokazać specyfikę branży i skróty, którymi może pójść asystentka. Mentorka (częściej w tej roli występują kobiety) doświadczyła już danych sytuacji, przeszła całą drogę od początku i uczyła się głównie na swoich błędach. Czy nie lepiej uniknąć stresu, czerpiąc z wiedzy i doświadczenia mentora, oraz ucząc się na jego błędach?
Pozytywne nastawienie podczas mentoringu i nastawienie na samodoskonalenie znacznie pomoże przejść proces mentoringu, czyli nauki przez działanie.
Zaczynając działalność jako VA bez wsparcia mentora, lub bez kursów możemy się pogubić. można to porównać do chodzenia po omacku. W biznesie szkoda czasu, a mentoring pozwala ten czas zaoszczędzić.
Profity korzystania z mentoringu.
Jakie są korzyści dla mentee, wynikające z mentoringu? Można je wymieniać bez końca. Najbardziej wartościowe, gwarantujące szybki rozwój i osiągnięcie zamierzonego celu to:
- oszczędność czasu
- oszczędność zdrowia
- zdobycie wartościowej wiedzy i umiejętności
- wypracowanie upragnionych kompetencji
- przełamanie barier
- opanowanie sztuki komunikacji
- poszerzenie swoich zdolności interpersonalnych
- efektywność nauki
- motywacja do działania
- wsparcie mentora
- partnerska, szczera i pełna zaufania relacja, nierzadko przeradzająca się w długoterminową znajomość
- odkrycie swojego potencjału oraz słabych stron
- bieżąca informacja zwrotna od mentora
- gotowe “patenty” i recepty na dany problem
- przygotowanie do wykonywania upragnionego zawodu
Jak korzystać z mentoringu i jakiego mentora wybrać?
Przed wybraniem jakiejkolwiek metody doskonalenia się, trzeba wiedzieć jaki cel chcemy osiągnąć. To jest podstawą jakiegokolwiek działania w tym zakresie. Jeśli już wiemy, co chcemy zyskać korzystając z mentoringu, kolejnym krokiem jest wybór mentora.
Podczas procesu mentoringu ważna jest nasza aktywność i nastawienie, warto więc wybrać takiego mentora, który będzie nas motywował. Jak wybrać odpowiedniego mentora? Na pewno sprawdzić jego wiarygodność, czyli opinie i rekomendacje. Mentora można sprawdzić w naszej bazie zweryfikowanych mentorów. Warto również sprawdzić, co dany mentor reprezentuje sobą w sieci (FB, Instagram, LinkedIn, strona www). Kolejny krok to umówienie się na rozmowę wstępną. Nawet najlepszy mentor, najbardziej doświadczony i posiadający wybitną ekspercką wiedzę nie pomoże nam, jeśli nie wzbudza naszego zaufania i sympatii. Dlatego tak ważne jest umówienie się na konsultację wstępną, aby sprawdzić, czy mentor podoba nam się zwyczajnie, jako człowiek i czy jest między nami porozumienie.